Artykuł specjalny o finansach Parady Równości

Poniżej publikuję artykuł o nieprawidłowościach finansowych w Fundacji Wolontariat Równości (organizatora Parady Równości) za czasów prezesowania przez Jej Perfekcyjność.​​​​​​​
Ponieważ na publikację nie zdecydowały się żadne media LGBT (Replika rozważała publikację, ale sam z tego zrezygnowałem z uwagi na zbyt długi okres oczekiwania na publikację, co wiąże się z terminami na przygotowywanie pisma), zdecydowałem się na nietypową formę jego publikacji. Aby uniknąć niepotrzebnej dyskusji o dowody, do wielu wątków dodałem hiperłącza do oryginalnych, zanonimizowanych dokumentów finansowych fundacji. 

- Bartosz Staszewski
Jej nie-perfekcyjność
czyli “malwersant finansowy” z Parady Równości
autor: Bartosz Staszewski, 6 lipca 2019 r.
​​​​​​​
Fot. materiały dystrybutora, "Szoty z JP" / Fot. YouTube
Mariusz Drozdowski, znany wszem jako Jej Perfekcyjność, przez lata rzeczniczył Paradzie Równości i jako osoba z zarządu Fundacji Wolontariat Równości Paradę współorganizowała. Gdy odszedł z Fundacji w 2016 r., raczej nie spodziewała się tego, że nowa Prezeska Fundacji, Julia Maciocha, dokona audytu finansowego, odkrywając szereg nieprawidłowości, a następnie zgłosi sprawę do prokuratury. Mimo, że Maciocha wielokrotnie informowała o zarzutach inne organizacje, nadal wśród aktywistów i organizacji są osoby, które nie wiedzą albo udają, że nie wiedzą nic o tych zarzutach. Na wydarzeniach organizowanych przez grupę Stonewall jest przedstawiana jako “malwersantka finanowa”. Drozdowski z kolei publicznie zaprzecza, że toczy się wobec niego jakiekolwiek  postępowanie, grożąc pozwem, każdemu kto ośmieli się przypomnieć o tej sprawie.
Wolontariat Równości
Głównym zadaniem Fundacji Wolontariat Równości jest organizacja Parady Równości w Warszawie.  Jej była wieloletnim sekretarzem i jednocześnie członkinią zarządu Fundacji od początku jej istnienia, czyli od 2011 r. Prezesem Zarządu był w tym czasie Łukasz Pałucki. W Fundacji obowiązywała wówczas zasada jednoosobowej reprezentacji, a zatem Jej była uprawniona do samodzielnej reprezentacji Fundacji. Nieformalnie między członkami zarządu był podział, że co do zasady wyłącznie Jej zajmowała się kontaktami z księgowością i generalnie sprawami finansowymi, natomiast inne dokumenty zawsze były podpisywane zarówno przez Jej Perfekcyjność, jak i Łukasza Pałuckiego. Wykonywał dużo pracy i dlatego wiele jego zachowań znosiłem. Podczas pracy w Wolontariacie nigdy nie dostałem żadnego wynagrodzenia za nic. Częściej zdarzało mi się dołożyć do Parady, mówi Pałucki.
Około listopada 2015 r. Jej zapowiedziała, że zamierza zrezygnować z organizacji Parady Równości oraz z członkostwa w zarządzie Fundacji. Niemal rok później, 1 października 2016 r., na mocy uchwały rozwiązującej poprzedni zarząd i powołującej obecny zarząd prezeską została Julia Maciocha a Sekretarzem Michał Więckiewicz.

Kim Jest Jej Perfekcyjność ?
Jej Perfekcyjność (formalnie Mariusz Drozdowski) przez lata tworzyła Paradę, będąc jej rzecznikiem. Formalnie pełniła funkcję sekretarza fundacji. Sam o sobie mówi, że forma osobowa nie ma dla niego znaczenia natomiast w e-mailu do mnie zwrócił się z prośbą o korzystanie z formy żeńskiej, co niniejszym czynię. 
W fundacji Mariusz był sekretarzem i rzecznikiem prasowym. Ja pracowałem i on miał więcej czasu, więc to było naturalne, że on zajmował się mediami, komentuje Łukasz Pałucki obecnie członek Rady Fundacji Wolontariat Równości, za czasów Jej Perfekcyjności członek Zarządu Fundacji. Zawsze sprawiał wrażenie zaangażowanego - może kontrowersyjnego. Miał parcie na szkło, którego ja nie miałem i dlatego spełniał się w swojej funkcji. W dokumentacji zawsze wydawał się być rzetelny. Można powiedzieć że ta rzetelność spowodowała że materiał dowodowy jest tak obszerny - wszystkie faktury bardzo rzetelnie opisywał, podsumowuje Pałucki.
Kiedy byłam wolontariuszką, Jej Perfekcyjność napisała posta na swoim blogu, że to będzie jej ostatnia parada, mówi Julia Maciocha, obecna Prezeska Fundacji. Byłam koordynatorką wolontariatu i w 2016 r. nadzorowałam Paradę. Z tego względu, że poszło mi całkiem nieźle, zaczął mi się przyglądać Łukasz Pałucki. Podczas dnia różnorodności organizowanego przez Lambdę w czerwcu 2016 r. zaproponował mi prezesowanie. Miałam 21 lat i myśl, aby zostać organizatorem Parady była szalona. Najbardziej obawiałam się księgowości, której do dzisiaj nienawidzę. Wtedy studiowałam i widziałam się w karierze naukowej. W końcu zgodziłam się.  Tuż przed przyjęciem propozycji zostania prezeska widziałam się z Jej Perfekcyjnością. Mariusz mówił, że to tytaniczna praca i bardzo niewdzięczna praca, bo społeczność LGBT nie wspiera Parady. Ja już byłam pewna, że tego chcę. Myślałam że Jej jest sfrustrowana i zmęczona. Zgodziłam się bez wahania, kwituje Maciocha.
Po tym, jak Julia Maciocha została formalnie Prezesem Fundacji, zaczęły się wielomiesięczne problemy z oddaniem przez Jej Perfekcyjność dokumentów Fundacji, dostępu do kont bankowych, konta PayPal oraz dostępów administratora komunikacji elektronicznej (strony internetowej Parady, konta Parady na Facebook, konta Parady na YouTube). W tym czasie Jej nadal zachowywała się jakby nic się nie zmieniło, publikując posty na facebookowym fanpage’u Parady Równości, mimo próśb Julii Maciochy o zaprzestanie takich działań.  
W międzyczasie, jak twierdzi Julia Maciocha, na kontach Fundacji odbywały się operacje, o których nowy zarząd nie wiedział i na które nie miał wpływu. Przykładowo 25 listopada 2016 r. Julia Maciocha otrzymała maila dotyczącego wpłaty na konto Pay Pal Fundacji kwoty 100 EUR. Do dziś Julia nie ma dostępu do tego konta, nie wiadomo zatem, co stało się z tymi pieniędzmi. 
Dopiero 25 stycznia 2017 r. Maciocha odzyskała bezpośrednio w banku dostęp do konta bankowego Fundacji i odkryła wykonane z niego operacje. Kiedy uzyskałam dostęp do konta wszystko, stało się dla mnie jasne. Zadzwoniłam do Łukasza i on był w szoku, wspomina Julia Maciocha. 
Marnotrawienie pieniędzy fundacji?
Fot. Parada Równości 2015
Przeglądając dokumenty Fundacji, w tym faktury i umowy, natrafiam na projekt projekt którego początki sięgają 2015 r. Projekt ten dotyczy produktów marki “MyIntelligentDogs.com” - zabawek sprzedawanych przez austriackiego biznesmena Andreasa C., które mają rozwijać wyobraźnię psów i kotów. 
Andreas/Andrzej C. od lat mieszka w Austrii. W 2012 r. w Warszawie ufundował Fundację LGBT Business Forum, która miała się zajmować między innymi badaniem rynku i środowiska pracy gejów, lesbijek oraz osób biseksualnych i transgenderowych. Pozostał w jej Radzie a prezesem mianował Jej Perfekcyjność. Obecnie Wolontariat Równości stara się zlikwidować fundację Pro Diversity.
Jeżeli prześledzimy oficjalny profil Parady Równości, to już w czerwcu 2014 r.  znajdziemy post, który reklamuje “inteligentne” zabawki dla zwierząt:
Pierwsze transakcje związane z tym projektem, zaczynają się od faktur za przesyłki kurierskie. W odręcznym opisie dla księgowej Jej zadeklarowała: na potrzeby zadania publicznego - projekt związany z ochroną praw zwierząt. Sprawdzono pod względem formalnym, merytorycznym i rachunkowym, na koniec podpis Jej Perfekcyności.  
Jej na początku 2015 r. zamawiała za pieniądze Wolontariatu Równości 248 rolek etykiet na kwotę 3 205,97 zł. Także z opisem “projekt związany z ochroną praw zwierząt”. W czerwcu w 2015 r. Fundacja Wolontariat Równości, podpisuje umowę  z Jej Perfekcyjnością na “przygotowanie koncepcji promocji projektu MyIntelligentDogs.com w formie elektronicznej”. Na przygotowanie koncepcji Jej Perfekcyjności miał rok i dostał za to 3 000 zł netto. 
W sprawie istotne jest też, kto podpisał się pod umową po stronie Fundacji. Na umowie widzimy odręczną sygnaturę Łukasza Pałuckiego, tyle że ten stanowczo zaprzecza, aby to jego podpis widniał pod umową. Musi być sfałszowany, twierdzi Pałucki.
We wrześniu 2015 r. Jej Perfekcyjność idzie na całość. Podpisuje umowę na produkcję krótkich filmów reklamujących zabawki dla zwierząt na kwotę 7 800 zł. Filmy zamawia Fundacja Wolontariat Równości i to ona ma za nie zapłacić. Filmy, zgodne z wytycznymi w umowie, widnieją na stronie Youtube  “MyIntelligentDogs.com”.
W styczniu 2016 r. Jej podpisuje kolejną umowę. Tym razem wykonawcą dzieła jest Andreas C., który zgodnie z umową ma dostać 12 922 zł za projekt materiałów graficznych dot. zabawek rozwojowych dla psów i kotów oraz za tłumaczenia językowe. 
26 czerwca 2016 r. z konta fundacji poprzez bankomaty zostaje wypłacone 15 000zł. Nie wiadomo na co zostały przeznaczone te pieniądze. Faktem jest, że następnego dnia Fundacja otrzymuje rachunek za wykonanie dzieła od Andreasa C.
Nigdy nie wypłacałem z konta gotówki, jedynie Mariusz dysponował kartą, kwituje Pałucki.
Co to oznacza w praktyce? Że Fundacja za przygotowanie pomysłu promocji zabawek austriackiego biznesmena zapłaciła własnemu sekretarzowi, a projekt materiałów graficznych zleciła ich dystrybutorowi. Jak te wydatki mają się do celów statutowych Fundacji? Parada w tym czasie nie miała w celach statutowych dbania o prawa zwierząt, twierdzi Pałucki. Dopiero jak zostałam Prezeską jednym z postulatów Parady Równości jest zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, mówi Julia Maciocha, obecna prezeska Parady Równości.
Trzeba podkreślić, że nawet walka o prawa zwierząt nie tłumaczyłaby zasadności tych wydatków, bo cóż mają inteligentne zabawki, dzięki którym psy trenują koncentrację i zręczność, do ochrony praw zwierząt? Nic.
PR za pieniądze Parady
W 2015 roku Parada Równości staje się beneficjentem grantu Google w wysokości wirtualnych 10.000 USD do przeznaczenia na reklamy Adsense. Wirtualnych ponieważ Parada nigdy tych pieniędzy fizycznie nie dostanie. Są one "zawieszone" na wirtualnym koncie AdSense i mają służyć do realizacji celów statutów Fundacji, która obsługuje Paradę Równości. Jej Perfekcyjność wielokrotnie (przykładowe koszty za listopad, sierpień, październik) w latach 2015 - 2016 zanosi księgowej faktury za promocję. Jeżeli weźmiemy przykładowo październik 2015 r. to koszty reklam bloga (ukrytych w fakturach pod symbolami "JP") Jej Perfekcyjności wynosiły 625 USD, a reklama “Parada Równości 2015” to jedynie 25 USD. Olbrzymia część grantu w wysokości 10.000 dolarów, który otrzymała Fundacja w 2015 r. została wydana na promocję prywatnych przedsięwzięć Jej Perfekcyjności, mówi Julia Maciocha. Ta kwota również objęta jest aktem oskarżenia, dodaje obecna prezeska. Środki z grantu Fundacji Jej Perfekcyjność przeznaczała między innymi na promocję na Facebooku postów oraz samej strony swojego prywatnego bloga "Jej Perfekcyjność". Wynika to jasno z wydruków (Przykład 1, przykład 2, przykład 3), które przedkładała księgowości i które teraz stanowią materiał dowodowy. 

Fundacja PRO DIVERSITY
W sierpniu 2016 r. Fundacja Wolontariat Równości powołuje Fundację - Pro Diversity. Jej prezesem zostaje Jej Perfekcyjność, a w Radzie Fundacji będą między innymi Yga Kostrzewa oraz Łukasz Pałucki. Gdy powstaje Pro Diversity, jeszcze nikt nie wie o problemach finansowych w Paradzie. Kilka miesięcy po założeniu fundacji, w październiku 2016 r.,  Prezeską Wolontariatu Równości zostaje Julia Maciocha - od tej pory tylko ja miałam prawo podpisywać umowy, mówi Maciocha. Tak się nie dzieje. Dwa miesiące później Łukasz Pałucki, poprzez umowę darowizny przekazuje Fundacji Pro Diversity notebooka i iPhona, który należą do Wolontariatu Równości. To nie mój podpis i to też jest objęte przedmiotem zawiadomienia, mówi Pałucki. To właśnie wtedy wybucha afera.
W marcu 2017 r. dwie osoby będące w radzie Fundacji Pro Diversity (Yga Kostrzewa oraz Łukasz Pałucki) w listach e-mailowych zrezygnowały ze współpracy z Pro Diversity i poprosiły o wykreślenie z KRS. Jej Perfekcyjność, nigdy nie zaktualizowała wpisu KRS o usunięcie wspomnianych członków i członkiń rady. Może to wynikać z faktu, że fundacja napotkałby by wtedy przeszkody formalno-prawne w dalszym funkcjonowaniu. Fundacja nie przedstawia sprawozdań i nie kontaktuje się z nami, dlatego od ponad roku próbujemy ją zlikwidować i nie powinna prowadzić absolutnie żadnej działalności, mówi Julia Maciocha. 
O niejasności związane z fundacją zapytałem Magdalena Świder, która pełni funkcję członkini zarządu fundacji. Kiedy zaczęły się informacje o niejasnościach dotyczących współpracy Mariusza z Wolontariatem to nie byłam jeszcze członkinią fundacji, komentuje sprawę Świder. Na początku żyłam nadzieją, że po likwidacji LGBT Business forum znowu będzie można coś zrobić dla społeczności LGBT. Wiem, że w Mariusz zmieniał statut naszej fundacji aby uniemożliwić Wolontariatowi Równości ingerencję w naszą fundację ale nie uczestniczyłam w tym procesie. Wtedy wydawało mi się, na niego uwzięli. Słyszałam, że są jakieś zarzuty, które miały być postawione ale potem była cisza. Mariusz zaprzeczał aby coś się działo w jego sprawie. Na dzień dzisiejszy moja obecność w fundacji jest raczej tylko formalnością bo nie monitoruje tego co się dzieje. Nie wiem jakimi funduszami dysponujemy bo nie mam dostępu do konta, podsumowuje Świder.     
Żeby była jasność ja do końca mu ufałem. To była moja największa porażka jako psychologa i przedsiębiorcy. Jest moim największym rozczarowaniem. Moim zdaniem nie powinien funkcjonować w aktywizmie, mówi Łukasz Pałucki członek zarządu Wolontariatu Równości

Prokuratura i audyt
Jak już ochłonęłam zasięgnęłam porady prawników, mówi Julia Maciocha. Zamówiłam audyt zewnętrznej firmy audytorskiej, która przygotowała raport. Jego elementem była rozmowa z Jej Perfekcyjnością, na którą się nie stawiła. Raport z audytu posłużył jako podstawa do zawiadomienia prokuratury - fałszerstw podpisów pod umowami oraz rozporządzania mieniem Fundacji niezgodnego z przeznaczeniem. W sumie na prawie 50 000 zł. Oskarżenie obejmuje tylko okres od 2016 r. Nie miałam siły, aby sprawdzać wcześniejszy okres - wtedy konto było w innym banku, audyt byłby też droższy, tłumaczy Maciocha. W samym roku 2016 ktoś z dostępem do karty wypłacił z bankomatów prawie 19 tysięcy złotych, kwituje Maciocha.
W czasie mozolnej pracy przygotowującej do złożenia dokumentów do prokuratury zobaczyłam też umowę o dzieło z 1 listopada 2016 roku z Jej Perfekcyjnością na badania sytuacji osób LGBT na Uniwersytecie Warszawskim - mój podpis sfałszowano, nigdy takiej umowy nie podpisywałam, twierdzi Julia Maciocha. Umowa za badanie opiewała na 3.500zł. To było w tym samym czasie kiedy przekonywał mnie w e-mailach, że pewno księgowość ani bank nie będzie z nią współpracować dopóki nie nastąpią zmiany zarządu w KRSie, komentuje prezeska.
Finał
Fot. Julia Maciocha /Parada Równości
Na finał przyjdzie nam jeszcze poczekać, bo sprawa ciągnie się już kolejny rok. Obecnie trwa sprawa jest wstrzymana w oczekiwaniu na zamówioną przez policję analizę grafologiczną. Do pozwu nie dołączono faktur za nocne przejazdy Uberem po Warszawie czy faktur za wyjazdy i noclegi na Marszach Równości w całej Polsce - Wypłaty gotówkowe czy wyjazdy Uberem są już teraz zbyt odległe w czasie abyśmy mogli  sprawdzić czy rzeczywiście Jej Perfekcyjność realizowała tam cele fundacji dlatego skupiliśmy się wyłącznie na tym, na co mamy twarde dowody, komentuje Julia Maciocha. 
Na koniec warto się zastanowić czy bardziej przysłużyć się środowisku LGBT nabranie wody w usta w obliczu kryzysowej sytuacji, czy otwarta konfrontacja z nią? Moim zdaniem to drugie.
Wolontariat Równości to nie prywatna firma a fundacja, która aby realizować swoje cele statutowe żyje z pieniędzy prywatnych darczyńców oraz ambasad i komercyjnych podmiotów. To zaufanie łatwo stracić przez nieodpowiednich ludzi na nieodpowiednich stanowiskach. Jeżeli żądamy uczciwego traktowania to sami musimy być przejrzyści. Mamy też prawo wymagać takiej przejrzystości.
On jest uzależniony od swojego ego, mówi Pałucki z zarządu Fundacji Wolontariat Równości. W statucie wyraźnie było napisane że zarząd nie może zarabiać. On wiedział na co się pisze a ja mu za bardzo ufałem.
Po prawie 10 miesiącach od sprawy Jej Perfekcyjność wysłała kurierem iphona i notebooka. Obecnie policja oczekuje na eksperta kryminalistyki w zakresie grafologii co znacząco wydłuża postępowanie. ​​​​​​​
O komentarz poprosiłem Jej perfekcyjność w połowie kwietnia. Zaprzeczyła aby środki przeznaczyła na prywatne cele. Zaprzecza także aby toczyło się w jej sprawie jakiekolwiek postępowanie (pełna odpowiedź tutaj):
Nie jestem także aktualnie stroną w żadnym postępowaniu sądowym i nie byłam takową od czasu sprawy "drukarza z Łodzi", gdzie pełniłam funkcję oskarżyciela posiłkowego.
Uprzejmie nalegam więc, żebyś publicznie nie rozpowiadał nieprawdy na mój temat. W mojej pracy dobra opinia jest niezwykle ważna i próby dezawuowania mnie będę musiała z całą surowością prawa ścigać.
- Jej Perfekcyjność
Inne wątki...
Znikające telefony
W czasie mojej mozolnej analizy dokumentacji napotkałem wiele dziwnych kosztów związanych z Wolontariatem Równości. Jednym z takich kosztów były trzy telefony iPhone. Warto dodać, że ani Julia Maciocha ani Łukasz Pałucki nie byli ich dysponentami (faktury za iPhone 5siPhone 6s, iPhone 5s). W czasie zbliżonym do kupna telefonów Jej Perfekcyność przypomina o przywiązaniu do swoich iPhonów. 

Wyjazdy Uberem
Inne koszty to np. wyjazdy Uberem w okolice klubu “Nowa Jerozolima” (według informacji od Juli Maciochy nigdy nie była partnerem Parady Równości w Warszawie) czy HAH w Poznaniu.


Pogłębiona analiza reklam na Facebook'u
Jak wygląda zaplecze kreowania wizerunku Jej Perfekcyjności z grantu Google, którego wysokość opiewa na prawie 10.000 USD i jest objęta śledztwem? Przed odejściem z Wolontariatu Jej Perfekcyjność próbowała (nieskutecznie) usunąć najbardziej kontrowersyjne kampanie realizowane z grantu.
Przykładowe elementy kampanii:
  Utworzono: Grupa reklam
  Maks. CPC ma wartość 2,00 USD
  Maksymalny CPM ma wartość 0,01 USD
  Stan ma wartość włączono
  Nazwa to „Równości”
  Usunięta Reklama tekstowa: 1
  Kolumna „Nagłówek” miała status „Jej Perfekcyjność”
  Kolumna „Linia tekstu 1” miała status „Kontrowersyjna, zdolna, szalona i”
  Kolumna „Linia tekstu 2” miała status „najzabawniejsza osoba LGBT w Polsce”
  Kolumna „Wyświetlany URL” miała status „www.JejPerfekcyjnosc.pl”
  Kolumna „Wybrane urządzenia” miała status „Komórki”
  Kolumna „Końcowy URL” miała status „http://www.jejperfekcyjnosc.pl”
Przykładowe słowa kluczowe użyte w kampanii:
  Marsz Niepodległości
  Młodzież Wszechpolska
  ONR

  festival lgbt
  lgbt kraków
  lgbt poznań
  lgbt warszawa
  lgbt wrocław
  obóz narodowo radykalny
  obóz narodowo-radykalny

  wszechpolska  
  anons gejow
  darmowe ogloszenia gejow
  darmowe zdjecia gejow
  darmowy czat dla gejow
  filmy gejow
  filmy mlodych gejow
  fotki gejow
  fotki mlodych gejow
  gejow
  klub dla gejow
  nagie zdjecia gejow
  numery telefonow do gejow
  ogl gejow
  ogloszenia towarzyskie gejow
  ogloszenia gejow poznan
  ogloszenia mlodych gejow
  ogloszenia towarzyskie gejow
  ogłoszenia gejow
  portale randkowe dla gejow
  sauna dla gejow
  zdjecia mlodych gejow
  zdjecia starych gejow
  zdjęcia gejow
  zdjęcia nagich gejow
  gejowska bielizna
  moda gejowska
  sauna gejowska krakow
  sauna gejowska wrocław
  strona gejowska


Back to Top